Jauktais koris “Zemgale”

VADĪTĀJA: GUNTIS PAVILONS

TĀLRUNIS: 29155577

NODARBĪBAS: PIRMDIENĀS, TREŠDIENĀS PLKST. 18.00 – 20.00

Devīze
Jelgavas labākais koris ar vārdu un tradīcijām – nu jau vairāk, kā pusgadsimta garumā! Esam daudzveidīgi, radoši un gatavi uzņemties jaunus izaicinājumus! Tāpēc – dziedi savai zemei, dziedi līdz ar savu zemi!

Vēsture
Jauktais koris ”Zemgale” dibināts 1961. gadā kā Jelgavas pilsētas un rajona skolotāju koris. Tautas koris ”Zemgale” ir dižu personību vadīts. Jau pašos pirmsākumos pie kora vadības pults nostājās Imants Kokars. Viņš bija arī kora izveidošanas iniciators un vadīja kori no 1961. līdz 1967. gadam. Pēc I. Kokara kora vadību turpināja Irēna Jermaka, bet visilgāk – gandrīz 20 gadus – kori vadīja diriģents Viesturs Liepiņš, izcili iejūtīgs mūziķis, interprets un pedagogs, kurš ”Zemgali” pārņēma 70-to gadu sākumā, kad tas jau bija ieguvis nosaukumu ”Tautas koris”. Vēlāk kora vadību pārņēma Jeļena Vavilova – Ogļezņeva (kora mākslinieciskā vadītāja līdz 1998. gada rudenim). Vienā komandā ar J. Vavilovu strādāja kormeistari Jānis Švarcbahs un Gunta Drozdova. Dažādos laikos ar “Zemgali” strādājuši arī diriģenti Zita Kurševa, Ilva Krauze, Dita Mūrniece, Laura Ļeontjeva. Kopš 2002. gada jauktā kora vadību uzņēmās jaunais, radošo ideju bagātais diriģents Aigars Meri, iestudējot arvien jaunu un interesantu repertuāru, ar panākumiem piedaloties vairākos starptautiskos koru konkursos. 2009. gada sezonu koris sāk ar jauno diriģenti Zani Stafecku un kormeistaru Ingu Leilandu, bet no 2012. gada kori, tandēmā ar Z. Stafecku, vada diriģents Guntis Pavilons.

Repertuārs
Kora ”Zemgale” repertuārā ir latviešu un citu tautu komponistu dziesmas, tautas dziesmas, klasiķu darbi, garīgā mūzika. Koris ir iestudējis lielformāta kompozīcijas: Marģera Zariņa ”Kora svītu”, ”Kuršu ziņģes un danči” u.c. A. Meri vadībā iestudēti sarežģīti lielfo formu skaņdarbi: K. Orfa scēniskā kantāte ”Carmina Burana”, Š. Guno ”Messe Solennelle”, A. Vivaldi ”Gloria”, K. Sen – Sansa ”Ziemassvētku oratorija”, A. Ramireza ”Misa Criolla”, M. Haidna ”Rekviēms do minorā” u.c. Koris piedalījies arī vairāku latviešu autoru lielfomāta darbu atskaņojumos – I. Kalniņa oratorijās ”Rīta cēliens”, ”Dzejnieks un nāra”, Z. Liepiņa rokoperā ”Lāčplēsis”, J. Lūsēna ”Mistērijā par sapni un mīlestību”. 2006. gadā koris kopā ar kameransambli ”Altera Veritas”, ”Rīgas Kamermūziķu” stīgu kavrtetu un citiem mūziķiem piedalījās A. Dzenīša skaņdarba ”Pavasara rīts” pirmatskaņojumā. 2007. gadā pirmo reizi tika iestudēta jelgavnieces L. Celmas scēniskā oratorija ”Paldies, Saule!”, bet 2012. gadā koris piedalījās L. Celmas oratorijas “Jersikas derība” un R. Tigula oratorijas “Dod, dieviņi” iestudējumā. Savukārt 2013. gadā koris “Zemgale” iestudē Baltijas valstu komponistu lielas formas skaņdarbus, atskaņojot tos pašu organizētā starptautiskā koncertā “Balta mūzika baltā pilsētā”, bet sadarbībā ar kori “Sidrabe” un komponistu Jāni Lūsēnu piedalās koncertciklā “Sauli meklējot”.

Panākumi
Jauktais koris “Zemgale” ar atzīstamiem panākumiem startējis arī starptautiskos koru konkursos un festivālos: 2005. gadā Budapeštā (Ungārijā), startējot divās kategorijās, koris ieguva divus “sudraba” diplomus; 2006. gadā Pērnavā (Igaunijā) koris saņēma “bronzas” diplomu; 2007. gadā Minskā (Baltkrievijā) ieguva 2. pakāpes diplomu; 2008. gadā Belostokā/Hainovkā (Polija) saņēma 2. pakāpes diplomu. Baltkrievijā un Polijā koris piedalījās garīgās mūzikas konkursos, atskaņojot G. Pelēča, A. Pērta, A. Šnitkes, P. Česnakova un A. Arhangeļska skaņdarbus. 2009. gada sākumā koris «Zemgale» startēja VIII starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā «Sudraba Zvani» Daugavpilī, iegūstot 1. pakāpes diplomu. 2009. gada aprīlī Starptautiskajā koru mūzikas festivālā «Tallina 2009» Igaunijā izcīnīja 2. vietu un naudas prēmiju tautas mūzikas kategorijā.

Uz priekšu!
Vēlies uzināt, kas notiks “nākamjās sērijās”? Nāc, pievienojies un dziedi ar mums!

Mūsu vadītājI

Guntis Pavilons