Jelgavā smilšu mākslas darbos atdzīvosies nozīmīgākie latviešu sasniegumi pasaulē

19. maijs, 2021.

Ielūkojoties pasaules vēstures un mūsdienu zīmīgākajos notikumos, Jelgavā lielformāta smilšu mākslas darbos godināsim latviešu vērienīgākos sasniegumus – Marko Rotko, “Minox” kamera, krokodila Dandija prototips, pasaulē pirmā  hologramma, “Levis” džinsi, Kristaps Porziņģis u.c. Atzīmējot 15 gadus, kopš pirmā smilšu skulptūru festivāla Jelgavā un turpinot aizvadītajā gadā aizsākto formātu arī šogad visas vasaras garumā jelgavniekiem un pilsētas viesiem tiks atvērts Baltijā vērienīgākais smilšu skulptūru parks. Parka atklāšana 19. jūnijā. 

Idejai ir liels spēks. Bet vēl lielāka nozīme ir īstajam laikam un vietai, atstājot pēdas vēsturē un dzimstot leģendai. Tieši šādas idejas un darbus pasaules kartē iezīmējuši mūsu tautieši – latvieši. Stāstot par leģendām – zīmīgiem vēstures un mūsdienu notikumiem. Smilšu skulptūru parkam šogad izraudzīta tēma “Latvieši pasaulē – no idejas līdz leģendai”.

Jau 15. gadu Jelgavā taps smilšu mākslas darbi

Smilšu skulptūru parks, tāpat, kā latviešu leģendārie izgudrojumi un darbi pirms 15 gadiem aizsākās ar ideju, kas šodien jau realizējusies Baltijā vērienīgākajā smilšu skulptūru parkā. Festivālu laikā radītas vairāk kā 218 skulptūras, ko veidojuši 97 profesionāli tēlnieki no 25 valstīm. 15 gadu laikā izdzīvotas tādas festivālu tēmas, kā “Galma dzīres”, kas veltīta Jelgavas pils 270 gadu jubilejai, Brīnumu pasaule, Ceļojums laikā, Cirks, Sportiskais gars, Zelta laikmets, Kino, Nākotne pēc 750 gadiem, Āfrika, Teātris, Dzīvnieku pasaule, Antīkā pasaule un Jelgavai 755.

Sākotnēji, kad festivāli norisinājās Uzvaras parkā skulptūru veidošanā ik gadu tika izmantotas vairāk kā 400 tonnas smilšu. Bet festivālam izaugot, tas kopš 2015. gada pārcēlies uz Pasta salu, kur no vairāk kā 900 tonnām smilšu izveidots 75 x 50 metri plašs smilšu parks. Šodien skulptūru izveidei ik gadu tiek izmantotas vairāk kā 1 200 tonnas smilšu.

Augstākā smilšu skulptūra

Arī šogad parka mākslinieciskās koncepcijas autors un vadītājs ir viens no pasaulē titulētākajiem tēlniekiem Kārlis Īle, kurš kopā ar 6 māksliniekiem no Latvijas veidos pārsteidzošu smilšu mākslas pasauli Jelgavā. Mākslinieki darbu pie skulptūru izveides uzsāks jau 2. jūnijā.

Īpaši godinot Latviešu nozīmīgos sasniegums, šogad parkā būs apskatāmas vienas no līdz šim lielākajām Jelgavā tapušajām smilšu skulptūrām. Lielākais un arī augstākais mākslas darbs būs parka demo skulptūra, kura būs vairāk kā 6 metrus plata un 6 metrus augsta, tajā attēlojot basketbolistu Kristapu Porziņģi.

No idejas līdz leģendai!

Aicinot iepazīt latviešu vēsturiski nozīmīgos sasniegumus pasaulē, Jelgavā, smilšu skulptūru parkā, šogad vienviet sastapsim tādas leģendas un izgudrojumus, kā – Valtera Capa radīto kameru “Minox”; Krokodila Dandija prototipu Arvīdu Blūmentālu; Anatola Lapina pirms vairāk kā 20 gadiem radīto zīmolu “Porsche”;  Merlinas Monro, Dalī un Alberta Enšteina portretu radītāju Filipu Halsmanu; Annu Kopčovsku pirmo sievieti, kura ar velosipēdu apceļoja pasauli; Jura Upatnieka radīto pasaulē pirmo hologrammu; Marko Rotko; Tabakas pīpes konstrukciju patenta īpašnieku Kārli Pētersonu u.c.

Papildus skulptūrās neiekļautajiem vēstures notikumiem, parka teritorija tiks papildināta ar dažādām planšetēm un foto objektiem, kas vēstīs par latviešu sasniegumiem pasaulē.

5. maijā Jelgavā, Pasta salā tika uzsākta skulptūru tehnisko pamatņu sagatavošana un blietēšana, lai jau 2. jūnijā mākslinieki varētu sākt darbu pie smilšu mākslas darbu izveides. Savukārt,  līdz 22. maijam tiks veikti arī restaurēšanas darbi – aizvadītajā gadā tapušajai demo skulptūrai – Jelgavas pilsētas lielajam ģerbonim, tādējādi to sagatavojot Jelgavas pilsētas svētkiem, kas savu kulmināciju piedzīvos no 28. līdz 29. maijam. Parks atvērts no 19. jūnija visas vasaras garumā.

Pēc parka atvēršanas mākslinieki paralēli jau radītajām skulptūrām turpinās darbu pie tā papildināšanas ar jauniem tēlniecības brīnumiem, ļaujot ikvienam jelgavniekam un pilsētas viesim ielūkoties smilšu mākslas tapšanas procesā.

Vairāk www.jelgava.lv un www.festivali.jelgava.lv

Starptautisko Smilšu skulptūru parku veido Jelgavas pilsēta un iestāde “Kultūra”, atbalsta SIA “Ramirent”.