Vēsture
Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls ir viens no iespaidīgākajiem kultūras notikumiem Latvijā, kas norisinās ziemā. Šogad nu jau ir 25. jubilejas gads, tāpēc atzīmējot šos svētkus, mākslinieki ar savu redzējumu apmeklētājiem atklās Pasaules dārgumus. Jelgavā notiekošais ledus skulptūru festivāls, tā pastāvēšanas gadu laikā, ir audzis un iemantojis popularitāti ne tikai apmeklētāju un mākslinieku vidū, bet ir arī viens no nozīmīgākajiem ledus mākslas notikumiem Eiropā, tāpat arī iekļaujoties TOP 10 pasaules lielāko Ledus skulptūru konkursu kategorijā.
Šajā jubilejas gada festivālā piedalīsies 32 mākslinieki no vienpadsmit valstīm – Ukrainas, Indonēzijas, Argentīnas, Latvijas, Nīderlandes, Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Mongolijas, Apvienotās Karalistes un Spānijas. Mākslinieki savos darbos parādīs, cik ledus ir unikāls tēlniecības materiāls, jo tas ir caurspīdīgs, trausls un ne vienmēr viegli pieejams materiāls, kas aizrauj ne tikai pašus māksliniekus, bet arī festivāla apmeklētājus.
1998. GADA LEDUS SVĒTKI JELGAVĀ
1998.gada 25.decembrī, Jelgavas pilsētas Centrālajā laukumā
Festivāla pirmsākumi meklējami 1998.gadā, kad radās ideja sarīkot šāda veida skulptūru izstādi Jelgavā. Ideja dzima, taču to īstenot nevedās viegli. Nebija ne pieredzes, ne naudas pietiekamā daudzumā. Tomēr bija jāpierāda, ka ledus skulptūru parāde ir kaut kas nozīmīgs, nepieciešams pilsētai, lai iezīmētu to Latvijas kultūras kartē. Par plašākiem mērogiem tobrīd neviens vēl neuzdrošinājās domāt. Arī cilvēku, ar kuriem sarīkot šādu notikumu, nebija. Lai ieinteresētu apmeklētājus, tika veidota liela kultūras programma ar Ziemassvētku vecīša piedalīšanos, jo svētki notika ziemas saulgriežu laikā — 1998. gada 25. decembrī. Bet galvenais, bez šaubām, bija pašas ledus skulptūras. Tās — skaitā desmit — pasūtīja brāļiem Anrijam un Rinaldam Opincāniem.
Svētku noslēgumā tika sarīkota ledus skulptūru izsole. Tiesa gan, šī izsole bija drīzāk joks, jo sākuma cena bija vien pāris latu. Pircēji solīja labprāt, arī vairāk — joka pēc, sagādādami sev un skatītājiem pa jautram brīdim. Salīdzinot ar vēlākajiem ledus skulptūru svētkiem, pirmie bija, tā sakot, bērna autiņos tīti. Tomēr nelielās skulptūras priecēja skatītājus — kā Jelgavā, tā visā Latvijā nekas līdzīgs nebija redzēts. No necila notikuma Jelgavas ledus svētki tagad jau kļuvuši par nozīmīgu zīmolu — Starptautisku Ledus skulptūru festivālu, uz kuru brauc mākslinieki gandrīz no visiem pasaules kontinetiem.
1999. GADA LEDUS SKULPTŪRU SVĒTKI JELGAVĀ
1999.gada 17.-19. decembrī, Jelgavas pilsētas Centrālajā laukumā
Tēma “Pasakas tēls” un brīvā tēma
Kopš 1999. gada pasaules ledus skulptūru festivālu kartē iezīmējas arī Jelgava. Tas ir gads, kad šeit otro reizi sarīkoja ledus svētkus, pārvēršot tos par starptautisku notikumu. Tika uzaicināti piedalīties arī mākslinieki no Ziemeļvalstīm — četri tēlnieki no Dānijas, divi — no Zviedrijas. Arī Latviju pārstāvēja divi mākslinieki. Katram dalībniekam bija jāizveido divas skulptūras — viena par rīkotāju dotu tēmu (tās piedalījās konkursā), otra — pēc brīvas izvēles. Izstādes atklāšanas dienā darbus vērtēja žūrija.
1. vieta — Anrijs Opincāns (Latvija). Nāriņa
2. vieta — Jon Stahn (Dānija). Citplanētietis 2
3. vieta — Susanne Holmberg(Zviedrija). Saturns mājā
Skatītāju balva (A/S “Laima”) — Jon Stahn(Dānija). Citplanētietis2
2000. LEDUS SKULPTŪRU SVĒTKI JELGAVĀ
2000.gada 15.-23.decembrī, Hercoga Jēkaba laukumā
Tēmas — “Leduszieds” un “21. gadsimta simbols”
Katrs festivāls Jelgavā nāk ar saviem jaunumiem. Tā trešie ledus svētki 2000. gadā atšķīrās ar to, ka sākās skulptūru vešana uz citām pilsētām. Ledus skulptūru ceļojošās izstādes citur pasaulē nenotiek, tādējādi Latvija izceļas ar savu jaunievedumu. Tiesa, pārvadāšana prasa gan lielus finansiālos ieguldījumus, gan tehnisko nodrošinājumu. Nereti, ja ziema bijusi silta un tādēļ skulptūrām nelabvēlīga, nākas pasūtīt tēlniekiem izcirst jaunu darbu vai arī projekta īstenotājam iejusties tēlnieka lomā un novērst ledus skulptūrām kādus nenozīmīgus bojājumus. Tā kā Latvijā ziemas mēnešos agri satumst, liela nozīme ir apgaismojumam, kas ļauj darbus apskatīt arī tumsā un piedevām veido gaismas spēles skulptūrās. Sākotnēji tika izmantoti spēcīgi prožektori, taču tie bez gaismas izstaro arī siltumu un tādējādi veicina ledus kušanu. Pēdējos gados iegādāti īpaši gaismas ķermeņi, kuri, iemontēti īpašos podestos, gaismu gan dod, taču nekausē trauslās skulptūras. Daudzkrāsainais apgaismojums koncentrē uzmanību uz pašu darbu un vienlaikus rada krāšņu efektu, ļaujot pamielot acis. Lai palielinātu emocionālo iespaidu, festivāla rīkotāji izmanto arī fona mūziku. Šis efektu kopums, protams, vilina skatītājus. Lai paplašinātu interesi par ledus skulptūru festivāliem, ar 1998. gadu rīkotāji izsludināja bērnu zīmējumu un foto konkursu. Svētku saimnieku pūles nesa augļus — auga festivāla popularitāte Latvijā, paplašinājās finansiālo un informatīvo atbalstītāju loks. Finansiālo resursu pieauguma dēļ, sākot ar trešajiem ledus svētkiem, rīkotāji izsludināja festivāla dalībnieku pretendentu konkursu. Ar laiku pienāca arvien lielāks pieteikumu skaits. Pieaugot piedāvājumu skaitam, cēlās skulptūru tehniskais un mākslinieciskais līmenis.
1. vieta — Anrijs Opincāns (Latvija). Tu — mans zieds, Tu — mana mīla.
2. vieta — Algirdas Bosas (Lietuva). Atspulgs
3. vieta — Üllar Kallau(Igaunija). Bruņinieka roze
Skatītāju simpātiju balva — Anrijs Opincāns (Latvija). Redzi sevi 21. gadsimtā?
2001. GADA STARPTAUTISKAIS CEĻOJOŠAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS “ZIRGS — 2002”
14.—16. decembrī Jelgavā, Hercoga Jēkaba laukumā; 17. decembrī Ventspilī, Lielajā laukumā; 18. decembrī Liepājā, Rožu laukumā; 19. decembrī Valmierā, pie kultūras nama; 22. decembrī Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē; 23. decembrī Rīgā, pie Kongresu nama. Ledus skulptūru izsole 23. decembrī Rīgā.
Tēmas — “Nākamā gada horoskops” un brīvā tēma “Simboli un zīmes”
1. vieta — Zigmunds Bielis (Latvija). Miera balodis
2. vieta — Zigmunds Vilnis (Latvija). Es arī esmu zivs
3. vieta — Algirdas Bosas(Lietuva). Atslēga uz debesīm
Skatītāju simpātiju balva — Anrijs Opincāns (Latvija)
2002. GADA V STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2002. gada 19.—29. decembrī
22. decembrī Jelgavā, Hercoga Jēkaba laukumā; 23. decembrī Kuldīgā, pilsētas estrādē; 25. decembrī Jūrmalā, laukumā pie Dubultu stacijas; 26. Decembrī Daugavpilī, Vienības laukumā; 27. decembrī Šauļos; 29. decembrī Rīgā, pie Kongresu nama.
Obligātā tēma — “Ticamais un neticamais”; otrs darbs —pēc mākslinieka izvēles.
1. vieta — Algirdas Bosas (Lietuva). Lietus Ziemassvētkos
2. vieta — Krists Erbs (Latvija). Manā dārzā
3. vieta — Guntis Svikulis (Latvija). Kaķis, kurš zina, kā aizmukt no takša
Skatītāju balva — Zigmunds Bielis (Latvija). Make Love, Not War!
2004. GADA VI STARPTAUTISKAIS CEĻOJOŠAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2004. gada 27. janvārī — 8. februārī
31. janvārī —1. februārī — Jelgavā, skvērā aiz kultūras nama; 7. februārī — Valmierā, pie Kultūras centra; 8. februārī — Rīgā, pie Kongresu nama; 9. februārī — Ogrē, pie Kultūras centra; 10. februārī — Jēkabpilī, laukumā pie Tautas nama; 12. februārī — Ventspilī, Lielajā laukumā.
Tēma — “Mode 2004”
Sākot ar 6. Starptautisko Ledus skulptūru festivālu 2004.gadā. Latvijas nepastāvīgo laika apstākļu dēļ, kas neļauj paredzēt, vai decembrī būs sniegs un sals, vai — bieži vien — var uznākt arī lietus, festivāla rīkotāji nonāca pie slēdziena, ka ledus svētki pārceļami no decembra uz februāri, kas tomēr ir aukstāks nekā citi mēneši. Tādēļ starp piekto un sesto festivālu “izkrita” viens gads. Toties 6. Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls bija krietni vien plašāks. Tajā varēja pieaicināt lielāku skaitu mākslinieku no Eiropas valstīm un pat no Austrālijas. Bez individuālajām skulptūrām, kuras jāizgatavo no viena ledus bloka, skulptūras veido arī komandas, kurā strādā pa diviem māksliniekiem. Sākot ar 2004. gadu, darina arī trīs metru augstas sniega skulptūras. Tiesa gan, kā komandu skulptūras, tā sniega veidojumus var skatīt tikai Jelgavā. Būvē arī ledus bāru un no sniega ceļ slidkalniņu bērniem. Jāsaka gan, ka sniega skulptūras var taisīt tikai tajās ziemās, kad pilsētas apkārtnē ir pietiekami daudz sniega.
Individuālās skulptūras:
1. vieta — Tatjana Sagadejeva (Krievija). Austošais mēness
2. vieta — Leo Palomäki(Somija). Modes komanda
Skatītāju simpātiju balva — Rinalds Opincāns (Latvija). Tieši mērķī
Laikraksta “Latvijas Avīze” balva — Gaits Burvis (Latvija). Mode prasa upurus
Komandu skulptūras:
1. vieta — Algirdas Bosas, Kęstutis Musteikis(Lietuva). Nebeidzamā dziesma
2. vieta — Tatjana Sagadejeva, Rašids Sagadejevs (Krievija). Pirmais sniegs
3. vieta — Romuald Herbaux, Michel Authier(Francija). Akrobāts
2005. GADA VII STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2005. gada 31. janvārī — 14. februārī
5.—6. februārī — Jelgavā, skvērā aiz kultūras nama; 10. februārī — Valmierā, pie Kultūras centra; 11. februārī — Ogrē, pie Kultūras centra; 12. februārī — Jūrmalā, Dubultu laukumā 13. februārī — Rīgā, pie Kongresu nama; 14.—27. februārī — Atpūtas centrā “Lido”.
Individuālās skulptūras:
1. vieta — Andrejs Joksts (Latvija). Mans pēdējais sapņu lācītis
2. vieta — Risto Immonen(Somija). Trīs
Skatītāju simpātiju balva — Rinalds Opincāns (Latvija). Mīlestības pieskāriens
Komandu skulptūras:
1. vieta — Kārlis Īle, Andrejs Joksts (Latvija), Antti Pedrozo(Somija). Kāpnes uz debesīm
2. vieta — Konstantīns Seļihanovs, Aleksandrs Šapo (Baltkrievija). Antuāna de Sent-Ekziperī piemiņai
3. vieta — Ģirts Burvis, Gaits Burvis (Latvija). Ledus sapņu skapis
2006. GADA VIII STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2006. gada 23. janvārī—5. februārī
28.—29. janvārī Jelgavā, skvērā aiz kultūras nama; 1. februārī Ventspilī, Lielajā laukumā; 2. februārī Tukumā, pie Ledus halles; 3. februārī Ogrē, pie kultūras centra; 4. februārī Jūrmalā, Dubultu laukumā; 5. februārī Rīgā, pie Kongresu nama; 6.—14. februārī Rīgā, SKY centrā.
Tēma —“Kāzas”
8. Starptautiskajā Ledus skulptūru festivālā 2006.gadā svētku centrālā tēma bija kāzas. Kāzu altāra celtniecībai izmantoja dabiskā veidā iegūto ledu, sarīkojot Vislatvijas jaunlaulāto salidojumu.
Individuālās skulptūras:
1. vieta — Darren Jackson(Lielbritānija). Mīlestības ieskāvies
2. vieta — Aleksandrs Šapo (Baltkrievija) Viena sirds diviem
Skatītāju simpātiju balva — Wilfred Stijger(Nīderlande). Sapnis
Komandu skulptūras:
1. vieta — Alan Magee, Daniel Doyle(Īrija). Hameleonu rotaļas
2. vieta — Ģirts Burvis, Gaits Burvis (Latvija). Siltumnīcas efekts
3. vieta— Konstantīns Seļihanovs, Aleksandrs Šapo (Baltkrievija). Evolūcija
2007. GADA IX STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2007. gada 5.—11. februārī
Jelgavā, Hercoga Jēkaba laukumā 10.—11. februārī ; Ogrē, 16. —18. februārī
Tēma — “Modernais ledus laikmets”
Ar vairākiem notikumiem iezīmējas 9. Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls 2007.gadā. No vietējā sniega izgatavoja piecas sniega skulptūras, pārtrauca skulptūru ceļošanu pa Latviju, vienīgi Ogres iedzīvotāji tās skatīja savās mājās. Bet — pats galvenais — kādu nakti nezināmi blēņdari izgatavoja savu sniega skulptūru. Vēlāk atklājās, ka jelgavniekam Maksimam Čertovam un viņa brālim bija ieskrējusi prātā šī zibens ideja un, nevienam neredzot, abi to realizēja. Pārsteigums bija liels, taču iznākums — vērā ņemams, tādēļ viņam nākamajā festivālā bija uzticēta bāra izciršana ledū.
Individuālās skulptūras:
1. vieta — Edith Van De Wetering(Nīderlande). Kušanas punkts
2. vieta — Algirdas Bosas(Lietuva). Siltumnīca
3. vieta — Sandis Kondrāts (Latvija). Aukstasinīgais (laikmets)
Veicināšanas balva — Roberts Salaks (Latvija). Ziemeļa meitas kleita
Komandu skulptūras:
1. vieta — Daniel Doyle, Alan Magee(Īrija). Kāpēc mēs esam šeit?
2. vieta — Natālija Čistjakova, Jevgēnijs Zavjalovs (Krievija). Ledus Venēra
2. vieta — Sandis Kondrāts, Uldis Zariņš (Latvija). Latvju sieviete
3. vieta — Jan Fedorčák , Miloš Kubišta(Čehija). Kaktuss
Sniega skulptūras:
Godalga — Matīss Kalniņš, Raitis Stiuka (Latvija). Atsaldētais
2008. GADA X STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2008. gada 4.—10. februārī
9. februārī — Jelgavā, Hercoga Jēkaba laukumā
Tēma — “Ūdens pasaule”
10. festivāls iezīmējās ar siltumu 2008. gadā. Varbūt to “izsauca” paši rīkotāji, izvēlēdamies tēmu “Ūdenspasaule”. Šis februāris atnāca ar lietu un krietnu temperatūras uzkāpšanu virs nulles. Tādējādi ļoti trauslās un ažūrās ledus skulptūras neizturēja pat ne dienu, un daļa jau vakara stundās bija sabrukušas sīkos ledus kristāliņos, pārvēršoties par ūdens tērcītēm. Laikam augstos Dievus nevajag izaicināt. Taču šie dabas untumi nekļuva par iemeslu, lai pārtrauktu priecēt jelgavniekus ar ledus mistērijām. Festivāli izauga tik plaši, ka Hercoga Jēkaba laukums kļuva par šauru.
Individuālās skulptūras:
1. vieta — Kārlis Īle (Latvija). Lietussargs
2. vieta — Tatjana Sagadejeva (Krievija). Dzimšana
3. vieta — Stephanie Quayle (Lielbritānija). Adatzivs
Skatītāju simpātiju balva — Sandis Kondrāts (Latvija). Ūdeņaina sirdsapziņa
A/S “Parex banka” simpātiju balva — Uldis Zariņš (Latvija). Ķēriens
Komandu skulptūras:
1. vieta — Kārlis Īle, Andrejs Joksts (Latvija). Valis
2. vieta — Andrejs Molokovs, Irina Čistjakova (Krievija). Ūdens spogulis
3. vieta — Miloš Kubišta, Jan Fedorčák (Čehija). Zelta korallisŽūrijas simpātiju balvas – Aleksandr Parfenov un Andrey Koshelev (Krievija). Sapnis
2009. GADA XI STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2009. gada 9.–15. februārī (pagarināts līdz 28. februārim)
Jelgavā, Uzvaras parkā
Tēma – „Mīlas galaktika”
11. Starptautisko Ledus skulptūru festivālu 2009.gadā pārcēla uz plašo Uzvaras parku. Tur pietiek vietas kā lielākam skaitam skulptūru, tā plašākam apmeklētāju pieplūdumam. Šī iemesla dēļ pieauga uzaicināto mākslinieku skaits. Dažu labu gadu viņu bija tuvu pie trīsdesmit, tātad kopā ar komandu skulptūrām, sniega veidojumiem un pasūtījuma darbiem skulptūru daudzums tuvojās jau pussimtam.
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Mathew Chaloner (Lielbritānija). Mūžīgas mīlestības pilnveidošanās
2. vieta – Kęstutis Musteikis (Lietuva). Viens mirklis kā visa dzīve
3. vieta – Irina Čistjakova (Krievija). Sakars
Skatītāju simpātiju balva – Sandis Kondrāts (Latvija). Rūgta laime
Komandu skulptūras:
1. vieta – Kęstutis Musteikis, Algirdas Bosas (Lietuva). Pa Piena ceļu
2. vieta – Edith Van De Wetering, Wilfred Stijger (Nīderlande).
Universāla mīla
3. vieta – Natālija Čistjakova, Jevgēnijs Zavjalovs (Krievija). Paranoja
2010. GADA XII STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2010. gada 7.–21. februāris
12.–14. februārī Jelgavā, Uzvaras parkā; 19.–21. februārī Ogrē, pie Kultūras centra
Tēma – „Apkārt pasaulei”
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Ainars Zingniks (Latvija). Noķert vēju
2. vieta – Tatjana Kuzņecova (Krievija). Domas ceļojums
3. vieta – Mathew Foster (Lielbritānija). Papīra sapņi
Komandu skulptūras:
1. vieta – Ruslans Korovkovs, Irina Tafļevska (Bulgārija). Caur citām pasaulēm
2. vieta – Antti Pedrozo (Somija), Fergus Mulvany (Īrija). Prāta revolūcija
3. vieta – Kārlis Īle (Latvija), Vilius Matutis (Lietuva). Durvis
Žūrijas balva par meistarību – Andrejs Molokovs (Krievija), Ainars Zingniks (Latvija). Iņ – Jaņ
2011. GADA XIII STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
Jelgavā, Uzvaras parkā, 2011. gada 7.–13. februāris
Tēma – „Mana reliģija”
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Sandis Kondrāts (Latvija). Brīvais kritiens
2. vieta – Vitautas Musteikis (Lietuva). Nebeigusies lūgšana
3.vieta – Kārlis Īle (Latvija). Kailā brīvība
Komandu skulptūras:
1. vieta – Sandis Kondrāts, Krists Zariņš (Latvija). Latvieša stāsts
2. vieta – Tatjana Kuzņecova, Marina Erkoviča (Krievija). Gars ir brīvība, un brīvība ir gara uzvara!
3. vieta – Mathew Foster, Darren Jackson (Lielbritānija). Lec un griezies, un nirsti, un smejies
Žūrijas balva – Aleksejs Verbickis, Deniss Novickis (Krievija). Pilnīga brīvība. Domas lidojums
2012. GADA XIV STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2012. gada 6.–12. februārī
10.–12. februārī (pagarināts līdz 28. februārim) Jelgavā, Uzvaras parkā; 15.–16. februārī Ogrē; 17.–19. februārī Jēkabpilī, Sēļu sētā
Festivāla tēma – „Mistērijas”
2012. gadā Jelgavā izcirsta augstākā ledus skulptūra Baltijā — devi ņus metrus augsto “Liesmu, kas ceļ spārnos”
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Kęstutis Musteikis (Lietuva). Vai tiešām visa pirmsākums ir ābols?
2. vieta – Ruslans Korovkovs (Krievija). Transcendentāla pasaule
3. vieta – Donatas Mockus (Lietuva). Mr. Paganini
Žūrijas simpātiju balva – Sergejs Ceļebrovskis (Krievija). Pārpasaulīga mīlestība
Komandu skulptūras:
1. vieta – Kārlis Īle (Latvija ), Vilius Matutis (Lietuva). Liesma, kas ceļ spārnos
2. vieta – Džulustans Markovs, Kjunneja Takasajeva (Krievija). Ikedzukuri
3. vieta – Sergejs Loginovs, Igors Nareiko (Krievija). Leģenda par slaveno Nani
Žūrijas simpātiju balva – Andrejs Molokovs, Sergejs Ceļebrovskis (Krievija). Mīklainais helovīns
Žūrijas simpātiju balva – Agnese Rudzīte-Kirillova (Latvija), Donatas Mockus (Lietuva). Bioķīmija
2013. GADA XV STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2013.gada 8. – 10. februārī, Uzvaras parkā
Festivāla tēma – Planēta “Ledus”
Starptautiskais ledus skulptūru festivāls, atdzīvinot Jelgavā Planētu „Ledus”, svinēja 15. dzimšanas dienu. Kā jau galaktiskā dzimšanas dienas ballītē – dažādi pārsteigumi, sešas uguņošanas, šovi, rekordliels skaits ledus skulptūru un pat unikāla, vēl nebijusi, ledus pirts.
Kopš 2013.gada izvērtējot skiču pieteikumus, dalībai festivālā tiek apstiprināti 30 pasaulē atzīti mākslinieki, kuri nepilnu piecu dienu laikā rada individuālās skulptūras un komandu skulptūras strādājot komandās pa divi.
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Donatas Mockus (Lietuva). Melns un balts
2. vieta – Alexey Verbitskiy (Krievija). Lidinoties virs viļņiem
3. vieta – Mathew Thomas Foster (Lielbritānija). Saules gredzeni
Žūrijas simpātiju balva – Vadim Polin (Krievija). Leduspuķe
Komandu skulptūras:
1. vieta – Sergei Tcelebrovskii un Andrei Molokov (Krievija). Meitene un mēness
2. vieta – Kęstutis Musteikis un Vytautas Musteikis (Lietuva). Iesaldētais kauciens
3. vieta – Kārlis Īle un Vilius Matutis (Latvija). Pieskarties saulei
Žūrijas simpātiju balvas – Inese Valtere – Ūlande (Latvija) un Donatas Mockus (Lietuva). Ar mēnesi
2014. GADA XVI STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2014.gada 7. – 9. februāris, Uzvaras parks
Festivāla tēma – “Brīnumzeme”
16. Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls iezīmējas ar vārdu “stabilitāte”. To veido patstāvīgā festivāla tradīcija, norises vieta, laiks. Organizatoriem jau ir skaidrs, ko vēlas apmeklētāji un ko festivāla mākslinieki. Attīstoties festivāla tradīcijai un augot lielajam apmeklētāju skaitam aug arī pieprasījums pēc kvalitātes un dažādības.
Paralēli lielajam skulptūru skaitam apmeklētājiem tiek piedāvātas virkne dažādu citu aktivitāšu – programmas bērniem, atrakcijas, populāru mūziķu koncerti, salūts, dažādi ledus objekti, kurus var ne tikai aplūkot pa gabalu, bet arī iesēsties tajos. Gadiem ritot uz priekšu nemainās stabilā vērtība un ledus objektus, kuru apmeklētāji ir īpaši iecienījuši tā pielietojuma dēļ aukstākajā gada mēnesī – Ledus bārs.
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Donatas Mockus (Lietuva). Ganiņš
2. vieta – Lauri Tamm (Igaunija). Saules ligzda
3. vieta – Irina Kudriavtceva (Krievija). Laime
Žūrijas simpātiju balva – Maija Puncule (Latvija). Pikseļu cilvēks
Komandu skulptūras:
1. vieta – Andrei Molokov un Sergei Tcelebrovskii (Krievija). Noķert veiksmi
2. vieta – Elena Timofeeva un Pavel Kaltygin (Krievija). Jūras princese
3. vieta – Inese Valtere – Ūlande (Latvija) un Donatas Mockus (Lietuva). Karaliene
Žūrijas simpātiju balvas – Aleksandr Parfenov un Andrey Koshelev (Krievija). Sapnis
2015. GADA XVII STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2015.gada 6. – 8. februāris, Pasta sala
Festivāla tēma – “Ledus pasaka”
2017.gads Starptautiskā Ledus skulptūru festivāla rīkotājiem nes jaunus izaicinājums un pārbaudījumus, bet apmeklētājiem pārsteigumus. Šis gads iezīmējas ne tikai ar festivāla jauno norises vietu – Pasta salu, bet arī ar Jelgavas pilsētas 750to jubileju.
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Andrey Koshelev (Krievija). Okeāna balss
2. vieta – Kārlis Īle (Latvija). Rīta zvaigzne
3. vieta – Vytautas Musteikis (Lietuva). Kā pie mums atnāk stāsts
Žūrijas simpātiju balvas – Aleksandr Skarednov (Krievija). Uguns putns
Konstantin Evdokimov (Krievija). Mazais gariņš
Ivan Loktiukhin (Krievija). Zelta zivtiņa
Komandu skulptūras:
1. vieta – Agnese Rudzīte – Kirillova un Anatolijs Kirillovs (Latvija). Patvērums
2. vieta – Iurii Mistrjukov un Mariia Mazunina (Krievija). Sniega karalienes skūpsts
3. vieta – Kārlis Īle un Maija Puncule (Latvija). Ziemeļu kronis
Žūrijas simpātiju balva – Steve Armance un David Diatta (Francija). Glaurungs. Kas mani pamodināja?
2016. GADA XVIII STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2016.gada 5. – 7. Februāris, Pasta sala
Festivāla tēma – “Pasaules brīnumi”
Jelgavā notiekošais Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls kļūst par lielāko tēlniecības mākslas festivālu Baltijā un arī par lielāko ledus mākslas festivālu Ziemeļeiropā, kas saglabājis konkursa formātu. Festivāls iekļauts arī starp TOP 10 lielākajiem Ledus un Sniega skulptūru notikumiem pasaulē, stājoties līdzās tādām lielvalstīm kā Krievija, Ķīna, Kanāda un ASV.
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Kestutis Musteikis (Lietuva). Sniegpārsla plaukstā
2. vieta – Konstantin Evdokimov (Krievija). Brīvība
3. vieta – Ainars Zingniks (Latvija). Ciklops
Žūrijas simpātiju balva – Agnese Rudzīte Kirillova (Latvija). Hameleons
Anna Evdokimova (Krievija). Aci pret aci
Daniil Ambrosov (Krievija). Laika mašīna
Elisabeth Kristensen (Norvēģija). Izklaidējoties
Komandu skulptūras:
1. vieta – Vytautas Musteikis un Kestutis Musteikis (Lietuva). Bērna piedzimšana
2. vieta – Sergei Tcelebrovskii (Krievija) un Wiaczeslaw Borecki (Polija). Dzimšanas noslēpums
3. vieta – Tautvilas Povilionis un Martynas Gaubas (Lietuva). Čaks Noriss pret Pizas torni
Žūrijas simpātiju balvas – Ainars Zingniks un Zīle Ozoliņa-Šneidere (Latvija). Negaidījāt?
Aleksey Verbitskiy un Svetlana Verbitskaya (Krievija). Birokrāts
Agnese Rudzīte – Kirilova (Latvija) un Mariia Mazunina (Krievija). Spēja lidot
2017. GADA XIX STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2017. gada 10. – 12.februāris, Pasta sala
Festivāla tēma – “Karnevāls”
19. festivāls ir kā pagrieziena punkts nākamajiem festivāliem. Tas iezīmējas ne tikai ar rekordlielu iesūtīto pieteikumu un skiču skaitu (vairāk kā 100), bet arī ar negaidīti lielo apmeklētāju skaitu (85’000). Tas ir kā atspēriens nākamajam jubilejas festivālam, lai vēl sīvākā konkurencē atlasītu māksliniekus un radītu festivālu jau ar vairākām un plašākām norises vietām.
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Michela Ciappini (Itālija). Uzmini, kas es esmu?
2. vieta – Vladimir Mistriukov (Krievija). Mūsdienīgas maskas
3. vieta – Agnese Rudzīte–Kirillova (Latvija). Vienmēr modē
Žūrijas simpātiju balva – Matvey Vavaev (Krievija). Vēdeklis
Marina Erkovich (Krievija). Laiks, kad esi atšķirīgs
Komandu skulptūras:
1. vieta – Vladimir Mistriukov un Iurii Mistriukov (Krievija). Brīvība
2. vieta – Zīle Ozoliņa-Šneidere un Sanita Rāviņa (Latvija). Risks
3. vieta – Ivan Zverev un Vadim Parkhomenko (Krievija). Trakā pasaule
Žūrijas simpātiju balvas – Tautvilas Povilionis un Martynas Gaubas (Lietuva). Uzaicini panku uz karnevālu
Ivan Smirnov un Elena Smirnova (Krievija). Mēnesnīcas sonāte
2018. GADA XX STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2018.gada 9. – 11.februāris, Pasta sala, Hercoga Jēkaba laukums, J.Čakstes bulvāris
Festivāla tēma – “Sapņi”
20. jubilejas festivālā piedalījās 33 tēlnieki no 10 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Īrijas, Portugāles, Norvēģijas, Nīderlandes, Ukrainas, Bulgārijas un Ķīnas. Tiek paplašināta skulptūru parka teritorija un svētki tiek svinēti jau trīs norises vietās – Jāņa Čakstes bulvārī, Pasta salā un Hercoga Jēkaba laukumā. Ne tikai apaļā festivāla jubileja, bet arī Latvijas simtgade tiek svinēta trīs dienas, uz divām un ar rekordlielu skulptūru skaitu. Šajā gadā lielu apmeklētāju rekordu uzstāda viesi no Lietuvas.
Individuālās skulptūras:
1. vieta – Zīle Ozoliņa-Šneidere / Latvija «Izlaid savus sapņus»
2. vieta – Martynas Gaubas / Lietuva «Izsapņo sevi»
3. vieta – Irina Alimurzajeva / Krievija «Iztēle»
Komandu skulptūras:
1. vieta – Zīle Ozoliņa-Šneidere un Roman Petrov / Latvija un Krievija «Noķert sapni»
2. vieta – Elena Smirnova un Ivan Smirnov / Krievija «Realitāte»
3. vieta – Nial Magee un Pedro Mira / Īrija un Portugāle«Izpratne»
Žūrijas veicināšanas balvas:
Elisabeth Kristensen / Norvēģija «Atver savu sirdi»
Ruslan Korovkov / Bulgārija «Mūsdienu laiks»
Pedro Mira / Portugāle «Prāta mežģis»
Maria Vavaeva un Matvey Vavaev / Krievija «Un lai visa pasaule gaida»
Martynas Gaubas un Tautvilas Poviļionis / Lietuva «Slapjie sapņi»
2019. GADA XXI STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2019. gada 8. – 10. februāris. Pasta sala, J.Čakstes bulvāris un Pilssalas iela 1
Festivāla tēma – “Kino”
Arī 2019. gada Ledus skulptūru festivāls norit trīs pilsētas vietās – Pasta salā un J.Čakstes bulvārī, bet par festivāla bezmaksas zonu izvēlēts automašīnu stāvlaukums Pilssalas ielā 1.
Festivāls pulcē pasaules līmeņa tēlniekus no 7 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, ASV un Kanādas. Zīmīgi, ka festivāla dalībnieku vidū ir daži tēlnieki – pavāri, kuriem ledus tēlniecības prasmes noder arī kulinārijā. Mākslinieku uzdevums 2019. gadā – vairāk nekā 70 tonnās ledus attēlot tēmu “Kino”.
Kopumā festivāla laikā apskatāmi vairāk kā 65 ledus objekti – no tiem 30 izgaismotas mākslinieku individuāli veidotās un 15 lielās komandu skulptūras, kā arī ledus labirints un sešas lielformāta foto skulptūras.
Individuālās skulptūras
1. vieta – Roman Petrov /Krievija/
“Saplēsts ziņojumu dēlis”
2. vieta – Pavel Solovev /Krievija/
“Češīras kaķis”
3. vieta – Vladimir Mistriukov /Krievija/
“Popkorns”
Komandu skulptūras
1.vieta – Iurii Mistriukov un Vladimir Mistriukov /Krievija/
“Plāni”
2. vieta – Roman Petrov /Krievija/ un Zīle Ozoliņa–Šneidere /Latvija/
“Filmu zvaigzne”
3. vieta – Elena Smirnova un Ivan Smirnov /Krievija/
“Mazais bruņinieks”
Žūrijas simpātiju balvas
Vladimir Filatov /Krievija/
“Rakursa maiņa”
Andrey Kokorin /Krievija/
“Montāža”
Manoj Khorugdharry /Kanāda/
“Pusnakts”
Iurii Mistriukov /Krievija/
“Skatīšanās”
2020. GADA XXII STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS
2020. gada 7. – 9. februāris. Pasta sala, brīvdabas koncertzāle “Mītava” un J.Čakstes bulvāris
Festivāla tēma – “Supervaroņi”
2020. gads Latvijā atnāca ar neraksturīgi ziemai siltu laiku – bez sala un sniega. Tas rosināja nopietnas pārdomas par to, vai ilggadējā tradīcija – Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls – Jelgavā vispār varēs notikt. Taču tas notika un ar vērienu izskanēja trīs norises vietās – Pasta salā, brīvdabas koncertzālē “Mītava” un J.Čakstes bulvārī, līdz ar ledus skulptūrām Jelgavā ienesot arī dažas sala dienas. Lai radītu mākslas darbus, tēlniekiem nācās strādāt ne vien pa dienu, bet arī vēlās vakara stundas, “ķerot” brīžus, kad gaisa temperatūra noslīdēja zem nulles atzīmes.
22. Starptautiskajā Ledus skulptūru festivālā piedalījās tēlnieki no 7 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Baltkrievijas, Bulgārijas, Ukrainas un Somijas, savos darbos iemūžinot supervaroņus – gan literatūrā un kino atspoguļotos, gan savās dzīves gaitās sastaptos.
Individuālās skulptūras
1. vieta – Vadim Parkhomenko /Krievija/
“Pa pusei supervaronis”
2. vieta – Iurii Mistriukov /Krievija/
“Pastumjot malā šķēršļus”
3. vieta – Sanita Rāviņa /Latvija/
“Turies”
Komandu skulptūras
1. vieta – Nikolai Kokorin un Andrei Kokorin /Krievija/
“Nākotnes varoņi. Nākamā paaudze”
2. vieta – Sergey Aseev /Krievija/ un Artem Samoylov /Ukraina/
“Prometejs”
3. vieta – Kestutis Musteikis un Vytautas Musteikis /Lietuva/
“Džins pudelē”
Žūrijas simpātiju balvas
Iurii Mistriukov un Vladimir Mistriukov /Krievija/
“Stīvens Hokings ceļo pa Piena ceļu”
Ekaterina Malukhina /Somija/ un Egor Kuklin /Krievija/
“Tu esi tas, kas vēlies būt”
Agnese Rudzīte – Kirillova /Latvija/
“Amēlija Ērlhorta”
Vadzim Bandarets /Baltkrievija/
“Jarila”
2021. GADS - VIDES OBJEKTI "BĒTLEMES BRĪNUMS" UN "ALNIS 2021 UN DRAUGI"
Pielāgojoties Latvijā un pasaulē valdošajiem pulcēšanās un pasākumu organizēšanas ierobežojumiem, tradicionālais Ledus skulptūru festivāls Jelgavā 2021. gadā nenotika. Taču, turpinot attīstīt ledus mākslas tradīciju un saglabājot tās nepārtrauktību pilsētā tika radīti divi monumentāli ledus objekti. Ziemassvētku laikā Hercoga Jēkaba laukumā tēlnieki uzbūra Bētlemes ainu – vides objekts “Bētlemes brīnums” ir apjomā līdz šim lielākais ledus mākslas darbs, kāds Jelgavā jebkad tapis. Savukārt, sagaidot gadu miju, Pasta salā iemājoja vides objekts “Alnis 2021 un draugi”, kas nesa Jelgavas pilsētas un gadu mijas simboliku.
Vides objektu autors bija tēlnieks Kārlis Īle, kurš ieceri īstenoja kopā ar Latvijas mākslinieku komandu – Maiju Īli, Agnesi Rudzīti–Kirillovu, Zīli Ozoliņu–Šneideri un Sanitu Rāviņu.
2022. GADS - STARPTAUTISKS SIMPOZIJS "LEDUS SKULPTŪRAS JELGAVĀ"
2022. gads iesākās ar ārkārtējās situācijas un pulcēšanās ierobežojumu pagarināšanu, tādēļ paredzēto Starptautisko ledus skulptūru festivālu nācās transformēt citā formātā – februāra sākumā Jelgavā notika starptautisks simpozijs “Ledus skulptūras Jelgavā”, pulcējot desmit tēlniekus no Latvijas, Nīderlandes un Krievijas. Ledus mākslinieki savos darbos iedzīvināja tematu “ZOO”.
“ZOO – šis lakoniskais apzīmējums ir atpazīstams visā pasaulē un saistās ar dzīvnieku pasauli. Ne vien ar cilvēku radīto dzīvnieku pasauli zooloģiskajā dārzā, bet neaprakstāmi daudzveidīgo faunu, kas pastāv līdzās mums – uz sauszemes un ūdenī. Un arī mūsos. Dzīvnieks sevī nes savvaļu, bet mijiedarbībā ar cilvēku – pieradinātu dabu, kurā cilvēks var kļūt gan par dzīvnieka būtiskāko apgādnieku, gan – lielāko ienaidnieku. Bet dažkārt arī mūs pašus vada dzīvnieciski instinkti, un mēdz teikt, ka ikkatrā no mums slēpjas kāds dzīvnieks, vai varbūt zvērs? Kur beidzas cilvēcība un sākas dzīvnieku valstība? Vai zooloģiskā dārza būrī mītoša lauva ir cilvēciskāka par stepē dzīvojošo? Un, vai cilvēku, kas dodas medībās, vada dzīvnieciski instinkti? Cilvēku un dzīvnieku vieno daba, taču daba cilvēka un dzīvnieka skatījumā ir atšķirīga,” sacīts tēmas pamatojumā.
Kopumā tapa 21 ledus mākslas objekts, kas bija apskatāms Svētās Trīsvienības baznīcas torņa pagalmā, pie Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja, Pasta salā, Jāņa Čakstes bulvāri, Hercoga Jēkaba laukumā un Uzvaras parkā, kā arī pie kultūras nama un skvērā aiz tā, Stacijas parkā un Ozolskvērā.
Šogad projektu atbalstīja “Husqvarna”, nodrošinot tēlniekiem elektriskos zāģus.
2023. GADS - XXIV STARPTAUTISKAIS LEDUS SKULPTŪRU FESTIVĀLS "SENĀS DIEVĪBAS"
2023. gadā notika 24. starptautiskais ledus skulptūru festivāls, kurā piedalījās rekordliels valstu skaits – 32 tēlnieki no 12 valstīm. Šā gada tematikā tēlnieki atklāja unikālu skatījumu uz senajām dievībām un to nozīmi dažādu tautu kultūrās. Tēlniekiem bija iespēja attēlot ne tikai dievības, bet arī mitoloģiskas būtnes kā Zaļo Taru, gan tādas, kas iemieso dabas spēku un parādības, kā Pērkons, gan tādas, kas atrodamas grieķu, ēģiptiešu, acteku, ziemeļvalstu un citās kultūrās.
Kopumā tapa vairāk nekā 45 ledus mākslas darbi, kas bija apskatāmi trijās vietās pilsētā – Jāņa Čakstes bulvārī, Pasta salā un Brīvdabas koncertzālē “Mītava”. 30 no šim skulptūrām mākslinieki veidoja individuāli, bet 15 no tām bija komandas darbs.
Festivāla atklāšanas dienā apmeklētājiem bija iespēja baudīt ar savu acu skatu aukstos mākslas darbus un vērot tēlniekus, kuri demonstrēja savas prasmes, veidojot, jaunus ledus objektus.