Latviešu nozīmīgākie sasniegumi smilšu skulptūrās

12. jūnijs, 2021.

Ielūkojoties pasaules vēstures un mūsdienu zīmīgākajos notikumos, Jelgavā lielformāta smilšu mākslas darbos godināsim latviešu vērienīgākos sasniegumus – Marko Rotko, “Minox” kamera, krokodila Dandija prototips, pasaulē pirmā  hologramma, “Levis” džinsi, Kristaps Porziņģis u.c. Atzīmējot 15 gadus, kopš pirmā smilšu skulptūru festivāla Jelgavā un turpinot aizvadītajā gadā aizsākto formātu arī šogad visas vasaras garumā jelgavniekiem un pilsētas viesiem tiks atvērts Baltijā vērienīgākais smilšu skulptūru parks. Parks atvērts no 19. jūnijā pulksten 10 katru dienu, visas vasaras garumā. 

Jau šajā nedēļas nogalē, 19. jūnijā no pulksten 10 Jelgavā, Pasta salā vārtus vērs Baltijā vērienīgākais smilšu skulptūru parks. Stāstot par pasaules leģendām – zīmīgiem vēstures un mūsdienu notikumiem, smilšu skulptūru parkam šogad izraudzīta tēma “Latvieši pasaulē – no idejas līdz leģendai”.

Idejai ir liels spēks. Bet vēl lielāka nozīme ir īstajam laikam un vietai, atstājot pēdas vēsturē un dzimstot leģendai. Tieši šādas idejas un darbus pasaules kartē iezīmējuši mūsu tautieši – latvieši.

Jau 15. gadu Jelgavā top smilšu mākslas darbi

Smilšu skulptūru parks, tāpat, kā latviešu leģendārie izgudrojumi un darbi pirms 15 gadiem aizsākās ar ideju, kas šodien jau realizējusies Baltijā vērienīgākajā smilšu skulptūru parkā. Festivālu laikā radītas vairāk kā 218 skulptūras, ko veidojuši 97 profesionāli tēlnieki no 25 valstīm. 15 gadu laikā izdzīvotas tādas festivālu tēmas, kā “Galma dzīres”, kas veltīta Jelgavas pils 270 gadu jubilejai, Brīnumu pasaule, Ceļojums laikā, Cirks, Sportiskais gars, Zelta laikmets, Kino, Nākotne pēc 750 gadiem, Āfrika, Teātris, Dzīvnieku pasaule, Antīkā pasaule un Jelgavai 755.

Sākotnēji, kad festivāli norisinājās Uzvaras parkā skulptūru veidošanā ik gadu tika izmantotas vairāk kā 400 tonnas smilšu. Bet festivālam izaugot, tas kopš 2015. gada pārcēlies uz Pasta salu, kur no vairāk kā 900 tonnām smilšu izveidots 75 x 50 metri plašs smilšu parks. Šodien skulptūru izveidei ik gadu tiek izmantotas vairāk kā 1 200 tonnas smilšu.

Augstākā smilšu skulptūra

Arī šogad parka mākslinieciskās koncepcijas autors un vadītājs ir viens no pasaulē titulētākajiem tēlniekiem Kārlis Īle, kurš kopā ar 6 māksliniekiem no Latvijas un Lietuvas – Zīli Ozoliņu-Šneideri, Maiju Īli, Sanitu Rāviņu, Agnesi Rudzīti-Kirillovu, Tautvilas Povilonis un Martinas Gaubas veido pārsteidzošu smilšu mākslas pasauli Jelgavā. Mākslinieki darbu pie skulptūru izveides uzsāka jau 2. jūnijā, darbiem turpinoties līdz pat parka atvēršanai 19. jūnijā. Iepazīsties ar skulptūru māksliniekiem.

Īpaši godinot Latviešu nozīmīgos sasniegums, šogad parkā būs apskatāmas vienas no līdz šim lielākajām Jelgavā tapušajām smilšu skulptūrām. Lielākais un arī apjomīgākais mākslas darbs būs viena no parka demo skulptūrām, sasniedzot gandrīz 8 metru augstumu, tajā attēlojot basketbolistu Kristapu Porziņģi, Tāpat parkā šogad būs apskatām arī otra demo skulptūra, aizvadītajā gadā tapušais Jelgavas pilsētas lielais ģerbonis, kurš šogad tika restaurēt. Kopā parkā būs apskatāmi 13 smilšu tēlniecības darbi.

No idejas līdz leģendai!

Aicinot iepazīt latviešu vēsturiski nozīmīgos sasniegumus pasaulē, Jelgavā, smilšu skulptūru parkā, šogad vienviet sastapsim tādas leģendas un izgudrojumus, kā – Valtera Capa radīto kameru “Minox”; Krokodila Dandija prototipu Arvīdu Blūmentālu; Anatola Lapina pirms vairāk kā 20 gadiem radīto zīmolu “Porsche”;  Merlinas Monro, Dalī un Alberta Enšteina portretu radītāju Filipu Halsmanu; Annu Kopčovsku pirmo sievieti, kura ar velosipēdu apceļoja pasauli; Jura Upatnieka radīto pasaulē pirmo hologrammu; Marko Rotko; Tabakas pīpes konstrukciju patenta īpašnieku Kārli Pētersonu u.c.

Pēc parka atvēršanas mākslinieki paralēli jau radītajām skulptūrām turpinās darbu pie tā papildināšanas ar jauniem tēlniecības brīnumiem, ļaujot ikvienam jelgavniekam un pilsētas viesim ielūkoties smilšu mākslas tapšanas procesā.

Jau tradicionāli kopā ar smilšu skulptūrām, Jelgavā, Pasta salā tiek veidotas arī Šamota skulptūras, kas ir īpašs Zemgalei raksturīgs māls, sajaukts ar sīki sasmalcinātām apdedzinātām māla daļiņām, tādā veidā radot īpašu karstuma noturīgu un brīvdabas klimatiskajiem apstākļiem piemērotu materiālu. Kad skulptūras ieguvušas mākslinieku veidotās formas, tās tiek dedzinātas 1200 grādu karstumā, uzburot unikālu  kvēlošanas šovu. Jau no 22. jūnija 6 jauni Latvijas un Lietuvas keramiķu veidoti mākslas darbi būs apskatāmi un papildinās Pasta salas teritorijā jau esošo šamota skulptūru parku

Informācija parka apmeklētājiem

Smilšu skulptūru parks Jelgavā, Pasta salā atvērts no 19. jūnija visas vasaras garumā. Parka darba laiks katru dienu no 10.00 – 20.00, svētku dienās (23. un 24. jūnijā) no 10.00 – 20.00. Ieejas maksa 1 eiro – skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem, 2 eiro – pieaugušajiem. Bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja bezmaksas.

Svarīgi zināt:

  • Biļetes iegādājamas pie ieejas skulptūru parkā.
  • Autostāvvieta parka apmeklētājiem Pilssalas ielā 1.
  • Atgādinām, ka Pasta sals teritorijā ar mājas mīluļiem uzturēties nav atļauts.
  • Regulāri dezinficē rokas.
  • Ievēro drošu sociālo distanci – 2 metri.
  • Neapmeklē publiskas vietas, ja esi novērojis kādas infekcijas slimības pazīmes, vai nejūtiies vesels.

Vairāk www.jelgava.lv un www.festivali.jelgava.lv

Starptautisko Smilšu skulptūru parku veido Jelgavas pilsēta un iestāde “Kultūra”, atbalsta SIA “Ramirent”.


Apmeklējot skulptūru parku, apmeklētājs piekrīt, ka var tikt filmēts un/vai fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēt, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma.