27. augustā Jelgavā jau 22 reizi norisināsies gada gardākais notikums – Vispārējie Latvijas Piena, Maizes un Medus svētki. Savukārt Driksas upes ūdeņos viļņus šķels Jelgavas un apkārtnes azartiskākās komandas, piedaloties 20. “Baltais” piena paku laivu regatē - jubilejas salidojumā.

_AR_9095.jpg


Vispārējie Latvijas Piena, maizes un medus svētki

Hercoga Jēkaba laukumā un skvērā aiz Jelgavas kultūras nama no pulksten 11 līdz 17 tradicionāli uz svētku gadatirgu aicina maizes, medus, piena ražotāji un amatu meistari no visas Latvijas. Plānota arī plaša koncertprogramma, kurā piedalīsies grupa “Zvaigžņu lietus” un Jelgavas amatiermākslas kolektīvi.

Sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību no pulksten 11 līdz 13 notiks degustāciju konkurss “Atzītākais Latvijas medus 2022” un dalībnieku stendu konkurss “Veiksmīgākais medus tirgotājs 2022”. Savukārt no pulksten 11 līdz 14 kopā ar Latvijas Maiznieku biedrību, asociāciju “Lauku ceļotājs” un Jelgavas Amatu vidusskolas jaunajiem speciālistiem norisināsies sajūtu pārgājiens “Rudzu maizes ceļš”. Foto ceļojumā “Kā top rudzu maize” varēs izstaigāt rudzu maizes ceļu, uzspēlēt spēli «No grauda līdz maizei», sajust un atpazīt graudaugus, ko izmanto maizes cepšanā, sameklēt rupjmaizes garšas, kā arī degustēt gardumus, kas pagatavoti izmantojot Latvijas rudzu maizi.

Svētku laikā, no pulksten 12 līdz 14, skvērā aiz kultūras nama jelgavnieki un pilsētas viesi aicināti izzināt veidus, kā dzīvot dabai draudzīgāk sarunās “Iedvesmojies zaļajā platformā” kopā ar “Elektrum”, “Zaļās jostas”, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra, Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Latvijas Maiznieku un Latvijas Biškopības biedrības pārstāvjiem. Tajā attiecīgās jomas speciālisti apmēram pusstundas garumā runās par četrām tēmām, kas ļauj dzīvot videi draudzīgāk. Pirmā būs saruna par ieraugu, kas ir aizsākums jauna maizes cepiena gatavošanai. Būs arī praktiski ieteikumi kā pagatavot savu maizes ieraugu un citas maizes cepšanas gudrības. Nākamā saruna būs Latvijas Biškopības biedrības speciālistu pārziņā. LLU Lauksaimniecības fakultātes asociētais profesors, institūta “Agrihorts” vadošais pētnieks Lauksaimniecības entomoloģijā, Dr. biol. Jānis Gailis stāstīs par apputeksnētāju kukaiņu daudzveidību un to nozīmi ekosistēmas saglabāšanā, savukārt biškopis Jānis Vainovskis runās par medus dažādību. Kā  samazināt izlietotos resursus, piemēram, mainot ēšanas paradumus stāstīs "Zaļā josta" un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālisti. Attīstot šobrīd tik aktuālo tēmu par alternatīvu energoresursu ieguvi, būs iespēja vairāk uzzināt par saules paneļiem.

Tūlīt pēc sarunu cikla noslēguma interesenti varēs reģistrēties spraigām burgeru ēšanas sacensībām kopā ar Oak’A Burgers, kas norisināsies skvērā aiz kultūras nama pulksten 14.30.

Tomēr, kā jau kārtīgos svētkos nevaram baudīt gardumus vien, tādēļ jau no pulksten 11 ikviens aicināts pārbaudīt spēkus sporta sacensībās Pasta salā, kur norisināsies basketbola un volejbola turnīri.

Savukārt Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs no pulksten 11 līdz 17  aicina piedalīties izzinošā un izklaidējošā aktivitātē “Medus maize prātlauzim”. Spēle veidota no erudīcijas jautājumiem un uzdevumiem, kurus būs iespējams atrisināt, apmeklējot svētkus. Tai darba lapas varēs saņemt un gatavās atbildes iesniegt Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa 1. stāvā no pulksten 11 līdz 17. Trīs veiksmīgākie pareizo atbilžu autori saņems veicinošas balvas no JRTC.

_MG_4213-2.jpg


20. “Baltais” piena paku laivu regate

Jau 20. reizi Jelgavā pulcēsies atraktīvākās draugu un kolēģu kompānijas, demonstrējot savu izdomu Eiropā vienīgajā piena paku laivu regatē. Arī šogad spraigos sacensību notikumus vērosim pašā pilsētas centrā - uz Driksas upes. Sacensību dalībnieki cīnīsies par inovatīvākās, lielākās, dizainiski augstvērtīgākās un ātrākās laivas titulu, kā arī par jubilejas “Grand Prix”.

Regates dalībniekus varēs iepazīt ne vien parādes un ātruma braucienos Driksas ūdeņos, bet arī prezentācijās brīvdabas koncertzālē “Mītava”.  Starts regatei tiks dots pulksten 19, bet vēl pirms tam pulksten 16 Pasta salā būs pieejamas atrakcijas bērniem un notiks putu balle. Brīvdabas koncertzālē “Mītava” pulksten 17 uzstāsies grupa “Pirmais kurss”, bet pulksten 18 sāksies regates atklāšana un komandu prezentācijas. Populārā mūziķe BŪŪ” koncertzālē “Mītava” uzstāsies pulksten 20, savukārt apbalvošanas ceremonija notiks pulksten 21. Īsi pēc tam, pulksten 22, ballīti iegriezīs grupa “Dakota”.

Svētkus rīko Jelgavas valstspilsēta un iestāde “Kultūra” sadarbībā ar AS “Tukuma piens”.

piena_paku_laivu_regate-August 31, 2019-195.jpg

Ar pilnu "Baltais" piena paku laivu regates programmu iespējams iepazīties ŠEIT.
Ar pilnu Vispārējo Latvijas Piena, Maizes un Medus svētku programmu iespējams iepazīties ŠEIT.