30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Arī Jelgavas pilsēta var lepoties arī spēcīgiem šī mūzikas žanra pārstāvjiem – Jelgavas bigbendu. Svinot džeza mūziku, kuras pamatā ir kompozīcijas un improvizācijas savstarpēja spēja mijiedarboties, mūziķi devās Jelgavas ielās, sniedzot arī iespēju jelgavniekiem izmēģināt, kā ir būt bigbenda diriģentam.

2011. gada novembrī UNESCO ģenerālās konferences laikā tika pieņemts lēmums atbalstīt ierosinājumu 30. aprīli pasludināt par Starptautisko džeza dienu. Tās ideja balstīta pārliecībā, ka šī mūzika spējusi līdz šim un spēj joprojām ietekmēt procesus izglītībā, veicināt miera un vienotības idejas, veidot savstarpēju dialogu un sadarbību. Lai gan džeza mūzika radīta Amerikas Savienotajās Valstīs, tomēr tā ir piederīga visai pasaulei.

Jelgavas bigbends ir profesionālu mūziķu apvienība ar vēsturi un tradīcijām kopš 1990. gada. Visu līdzšinējo pastāvēšanas laiku bigbenda mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Raitis Ašmanis, kurš kolektīva uzmanības lokā galvenokārt izceļ džeza standartus un populāru ārzemju un latviešu komponistu mūziku. Tieši šādas kompozīcijas bigbenda mūziķu izpildījumā šodien bija dzirdamas Jelgavas pilsētvidē, taču ierastie izpildītāju skaņdarbi nebūt nebija viss, ko Džeza dienas klausītāji varēja novērtēt - tāpat ikviens interesents varēja iejusties diriģenta lomā un izmēģināt, kādas melodijas bigbends izpildīs viņu paša diriģētā priekšnesumā.

Jāpiebilst, ka bigbends 2020. gadā izdeva jaunu albumu "Latvijas sajūtas", kas pieejams mūzikas straumēšanas platformā "Spotify".

Foto: Jelgavas pilsēta