Aicinot ielūkoties, kā pirms simts gadiem Jelgavā tika uzveikts varenais Bermonta karaspēks jelgavnieki un pilsētas viesi šodien, 23. novembrī, Jelgavas pils priekša varēja vērot unikālu, emocionāli dinamisku un reālos notikumos balstītu kaujas rekonstrukcijas uzvedumu. Piedaloties vairāk kā 80 dalībniekiem, kauju atainošanā tika izmantoti autentiski Neatkarības kara ieroči - šautenes, ložmetēji, lielgabali un vācu bruņumašīna. Apmeklētāji visas dienas garumā varēja iepazīties ar mūsdienu un vēsturisko kaujas ekipējumu un vienoties karavīru dziesmās kopā ar grupā URBIX un Baltie lāči.

Kaujas rekonstrukcijā piedalījās vairāk kā 80 dalībnieki, tostarp rekonstruktori no biedrības "Latviešu karavīrs", kā arī aktieri no Igaunijas un Rīgas akrieru studijas. Jelgavas pils priekšā atdzīvojās 1919. gada notikumi, parādot Latvijas Pagaidu valdības uzturēšanos Jelgavā un uzrunu tautai, kā arī Sarkanās armijas ienākšanu un proletariāta diktatūras valdījumu. Tika inscenēta Bermonta karaspēka Jelgavas pils ieņemšana, kas noveda pie uzveduma galvenās daļas – latviešu strēlnieku došanās uz Zemgali pēc uzvarām Rīgā, lai atbrīvotu Jelgavu.

Ģērbti vēsturiskos tērpos, dalībnieki iejutās visu iesaistīto spēku pusēs karojošu zaldātu lomās. Uzvedumā tika izmantoti autentiski ieroči, cīņas papildinot ar šāvienu un sprādzienu efektiem. Kaujā tika lietota arī bruņu mašīna un lielgabals, kas sākotnēji ticis veidots filmai "Dvēseļu putenis". Rekonstrukcijas gaitu pavadīja Valmieras Drāmas teātra aktiera Ģirta Rāviņa stāstījums par vēsturiskajiem notikumiem. Uzvedumā izmantotas reālas tā laika liecības, ilustrējot lielos postījumus un stāstot par latviešu karavīru apņēmību un taisnības apziņu, neapstājoties un turpinot cīnīties līdz uzvarai, neskatoties uz lielajiem cilvēku upuriem. Lai pastiprinātu klātbūtnes sajūtu, skaņu pavadījumā bija dzirdami gan kara tehnikas trokšņi, gan karavīru soļi un ieroču šāvieni.

Uzveduma režisors - Normundu Pucis un vēsturnieks Jāni Šiliņš. Kaujas rekonstrukcija radīta sadarbībā ar biedrību "Latviešu karavīrs" un Rīgas Aktieru Studiju. Kārļa Ulmaņa lomā Alvis Kātiņš , Lielinieka lomā Toms Liepājnieks. Skaņas efektus un muzikālo pavadījumu veidoja Jānis Brunovskis.

Papildinot pasākumu programmu jau no pulksten 12.00 ikviens interesents, īpaši ģimenes ar bērniem varēja aplūkot gan vēsturisko gan mūsdienu kaujas tehniku un ekipējumu. Savukārt, kopā ar grupām “Baltie lāči” un “Urbix” vienojāmies karavīru dziesmās.

Pasākumu rīko Jelgavas pašvaldība, iestāde "Kultūra" un biedrība "Latviešu karavīrs" sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Rīgas Aktieru Studiju un Kultūras ministriju.