Pirms simts gadiem Jelgavā pašaizliedzīgi un varonīgi uzveicot Bermonta karaspēku tika nosargāts mūsu tautas sapnis par brīvu Latviju. Atzīmējot vēsturiskos notikumus šo sestdien, 23. novembrī – Jelgavas atbrīvošanas kaujas rekonstrukcija pie Jelgavas pils un pasaules pirmatskaņojums Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālai poēmai “Kā ābeļdārzs ir brīvība”.

Noslēdzot valsts simtgades programmas varonības un veidošanās gadu 23. novembrī Jelgavā ar diviem vērienīgiem pasākumiem svinēsim Bermontiādes simto gadadienu! 1919. gada novembrī Jelgavas atbrīvošanai bija ļoti būtiska loma – tieši šeit tika uzveikts varenais pretinieks un izcīnīta viena no mūsu valsts neatkarības nozīmīgākajām cīņām.

Pirmo reizi Jelgavā kaujas rekonstrukcija

Atgriežoties pie mūsu valsts veidošanās pamatiem 23. novembrī, pulksten 13.30 Jelgavas pils priekšā vērosim unikālu kaujas rekonstrukcijas uzvedumu “Bermontiādes pēdējā kauja - Jelgavas atbrīvošanai 100".

Bermont_ Facebook_Event.jpg

Aicinot ielūkoties, kā pirms simts gadiem Jelgavā tika uzveikts varenais Bermonta karaspēks režisors Normundu Pucis kopā ar vēsturnieku Jāni Šiliņu radījuši unikālu, emocionāli dinamisku un reālos notikumos balstītu uzvedumu. Kauju atainošanā tiks izmantoti autentiski Neatkarības kara ieroči - šautenes, ložmetēji, lielgabali un vācu bruņumašīna. Imitējot reālas kaujas šāvienus un sprādzienus uzveduma laikā tiks lietota salūta munīcija un pirotehnika, ko papildinās Jāņa Brunovska radītie skaņu efekti un muzikālais pavadījums.

Kaujas rekonstrukcijas uzdevums radīts sadarbībā ar biedrību "Latviešu karavīrs" un Rīgas Aktieru Studiju. Kārļa Ulmaņa lomā Alvis Kātiņš , Lielinieka lomā Toms Liepājnieks.

Papildinot pasākumu programmu jau no pulksten 12.00 ikviens interesents, īpaši ģimenes ar bērniem, aicinātas doties uz Jelgavas pils parku, kur varēs aplūkot gan vēsturisko gan mūsdienu kaujas tehniku un ekipējumu. Savukārt, kopā ar grupām “Baltie lāči” un “Urbix” vienosimies karavīru dziesmās.

M. Zālītes un J. Lūsēna muzikālas poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” pasaules pirmatskaņojums

Ar notikumiem piesātinātā diena un valsts simtgades varonības un veidošanās gads vērienīgi noslēgsies Jelgavas kultūras namā, kur pēc divu gadu kopdarba 23. novembrī pulksten 12.00 un 16.00 pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos M. Zālītes un J. Lūsēna jaundarbs - muzikāla poēma “Kā ābeļdārzs ir brīvība”. Aicinot ielūkoties vēstures lapās un vēlreiz izdzīvot mūsu tautas kopīgo ticību brīvai Latviju.

Facebook_Event.jpg

Tautas sapņus izstāstīs un izdziedās – Dailes teātra aktieri: Jelgavā dzimušais un augušais Artūrs Skrastiņš, Ilze Ķuzule – Skrastiņa, operdziedātāja, mecosoprāns Kristīne Zadovska, solisti – Zigfrīds Muktupāvels, Daumants Kalniņš un Andris Ērglis.

Uzveduma skanējumu papildinās arī Jelgavnieki – panākumiem bagātais meiteņu koris “Spīgo” (mākslinieciskā vadītājā Līga Celma – Kursiete) un jauktais koris “Balti” (mākslinieciskā vadītāja Maija Branka) – vīru koris “Frachori”(mākslinieciskais vadītājs Ingus Leilands). Diriģents - Valdis Butāns.

Brīvības stāstus muzikālās skaņās iedzīvinās Latvijas labākie mūziķi – komponists Jānis Lūsēns, kā arī Harijs Gūtmanis, Evija Mundeciema, Marita Karpa, Latvīte Cirse, Jānis Ozoliņš un Jānis Lūsēns juniors.

Režisors un scenogrāfs – 2018. gada “Spēlmaņu nakts” balvas laureāts Reinis Suhanovs.

Ģenerālmēģinājums – 22. novembrī 19.00. Biļetes vēl pieejamas visās Biļešu paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv.

23. novembrī translācijas no Jelgavas skaties Latvijas Televīzijā – 15.00 kaujas rekonstrukcijas uzveduma ieraksts, bet jau 16.00 tiešraidē pieslēgsimies muzikālas poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” pirmizrādei Jelgavas kultūras namā.

Rada un dara: Kultūras ministrija, Jelgavas pilsēta un pašvaldības iestāde “Kultūra”, atbalsta “Latvijas Televīzija”.

Muzikālā poēma “Kā ābeļdārzs ir brīvība” un kaujas rekonstrukcijas uzvedums “Bermontiādes pēdējā kauja - Jelgavas atbrīvošanai 100" ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums un papildina plašu Bermontiādes simtgadei veltītu notikumu programmu Jelgavā.


Ierodoties uz pasākumu apmeklētāji piekrīt, ka var tikt filmēts un/vai fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma.