Skulptūras Jelgavā

Vēsture

Iedod velnam mazo pirkstiņu, viņš tev paņems visu roku. Tā māca latviešu tautas sakāmvārds. Šo teicienu var attiecināt uz to, kas noticis ar Jelgavu un skulptūrām. Pietika 1998. gadā Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītājam Mintautam Buškevicam Ķīpsalas starptautiskajā izstāžu centrā, pārtikas industrijas skates “Riga food” laikā ieraudzīt leduslāci, lai rastos ideja – sarīkot šāda veida skulptūru izstādi Jelgavā, kam vēlāk sekoja arī smilšu, koka un citu materiālas skulptūras.

No necila notikuma Jelgavas ledus svētki tagad kļuvuši par nozīmīgu pasākumu – starptautisku ledus skulptūru festivālu, kurā piedalās mākslinieki gandrīz no visas pasaules ik gadu veidojot vairāk nekā 50 skulptūras. Arī smilšu skulptūras kopš 2007. gada pārtapušas festivālā, uz kuru brauc pasaulē atzīti mākslinieki, veidojot skulptūras no vairāk nekā 500 tonnām smilšu. 

ŠODIEN

Lai paplašinātu profesionālās mākslas ekspozīcijas telpu ar jauniem oriģināldarbiem, 2011. gadā tika organizēts pirmais Starptautiskais tēlniecības festivāls "Otrā elpa". Katru gadu izvēloties citus pieejamos resursus, tos transformē lielformāta vides skulptūrās. Par izejmateriālu tikuši izraudzīti rūpnieciskie metāla atgriezumi un metāllūžņi, kuri, ar profesionālu tēlnieku palīdzību, iegūst otro dzīvi. 2012. gadā festivālā "Otrā elpa", par veidošanas materiālu tika izvēlēts koks. No tā kopumā tika izveidotas 22 skulptūras un izvietotas dažādās Jelgavas pirmsskolas izglītības iestādēs un pilsētvidē. 2012. gadā tika izveidotas arī Šamota skulptūras, kā daļa no Saulgriežu svētku svinību norises. Skulptūru tapšanai izmanto vairāk nekā 1000 kilogramu Zemgalē pieejamā materiāla – šamota. 

Viss sākas ar ideju! Vēl neiepazītu, bet iespējamu! No ieceres tā materializējas, pārtopot darbībā. Nodomiem pilnveidojoties un piesaistot aizvien vairāk domubiedru, sākotnēji pārdrošās ieceres pārtop tradīcijās, kas katru gadu no jauna raisa apmeklētāju izbrīnu un sajūsmu par cilvēka gara lidojumu un neiedomājamām spējām, kādas māksla atklāj caur dažādiem materiāliem. 

Mintauts Buškevics,
Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītājs

 

Apskati skulptūras Jelgavā