STARPTAUTISKĀ FOTO IZSTĀDE PANDĒMIJAS LAIKĀ
Izstāde

STARPTAUTISKĀ FOTO IZSTĀDE PANDĒMIJAS LAIKĀ

Laiks
20. Jūnijs - 20. Jūlijs
Vieta
1. stāva galerija
Cena
Ieeja bez maksas
Pievienot
kalendāram
2020-06-20 20:00:00 2020-07-20 17:00:00 Europe/Riga STARPTAUTISKĀ FOTO IZSTĀDE PANDĒMIJAS LAIKĀ Starptautiskā foto izstāde Pandēmijas laikā Igaunija, Latvija, Lietuva Jelgavas kultūras namā  20. jūnijs – 20.jūlijs … 1. stāva galerija info@kjelgava.lv

Starptautiskā foto izstāde Pandēmijas laikā Igaunija, Latvija, Lietuva Jelgavas kultūras namā  20. jūnijs – 20.jūlijs

Kopš 1999. gada, tātad šogad jau 21. reizi, triju Baltijas valstu sadraudzības pilsētu Pērnavas, Šauļu un Jelgavas mākslinieki pārmaiņus katru gadu tiekas, lai vienotos kopīgā mākslas akcijā. Šogad mākslinieki tiekas Jelgavā – mūsu pilsētas 755. jubilejas gadā. Tikšanās sadalīta divās daļās. Keramiķi no draugu pilsētām sabraukuši un piedalās lielformāta šamota skulptūru veidošanā par tēmu “Baltu ugunis”, bet Jelgavas kultūras namā no 20. jūnija apskatāma starptautiska foto izstāde “Pandēmijas laikā”. 

Dzintra Žvagiņa kopš marta vidus pārmaiņas mūsu dzīvē iemūžinājusi plašā foto sērijā “Jelgavnieki vīrusa laikā”. Tā stāsta par ģimenēm, to kopā būšanu un situācijas pārvarēšanu, uzsverot optimistisku uztveri.

Virginijus Kinčinaitis savos uzņēmumos labprātāk iedziļinās arhitektūrā, akcentējot laukumu ritmus, līniju kustīgumu. Tajos netieši atklājas gan ēku un tautas vēsture, gan cilvēku attieksme pret skaisto.

Haide Rannakavi un Marko Toomasts par dzīvi izolācijā runā ar daudznozīmīgām detaļām un simboliskām zīmēm.

Jelgavniece Dzintra Žvagiņa par izstādi

Mana dzimtā pilsēta ir Jelgava, kurā arī atrados tai  brīdi, kad Latvijā tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, slēgtas robežas, cilvēki sāka distancēties un pašizolējas savās mājās, dzīvokļos.Tāpēc šī fotogrāfiju sērija tapa Jelgavā.  Logi ir kā saskarsmes vieta, cilvēki caur to vēro ārā notiekošo, es kā fotogrāfs redzu un fiksēju , kas notiek aiz viņiem. Logi ir tas, kas vieno un tai pašā laikā šķir. Fotogrāfējamie atrodas iekšā - fotogrāfs ārpusē. Tai pašā laikā tiek ievēroti visi ārkārtas stāvokļa noteikumi, kad nav saskarsmes un saziņa notiek ar telefona palīdzību.

Neskatoties uz izolēšanos, neertību, bailēm - dzīve aiz logiem turpinās. Cilvēki svin svētkus, gaida bērniņa parādīšnos, rada jaunus darbus. Tā fotogrāfijās ir redzama modes māksliniece, kas šajā laikā tērpu šūšanu ir nomainījusi, pret aizsardzības masku šūšanu (fotogrāfijā viņa ar vīru ir sejas maskās). Trīs paaudžu ģimene, kas dzīvo vienā mājā uzņemta Lieldienu rītā, kur jaunākie rūpējas par senioriem, lai viņi labi justos šai laikā. Uz Lieldienām, lai radītu svētku sajūtu sev un citiem un Lieldienu zaķis, lai zinātu, kur nest olas , ģimene nedēļu zimēja, krāsoja un logā sakāra olas, fotogrāfēšanas laikā arī kaķis iznāca uz loga. Otrajās Lieldienā ir uzņemts pāris, kam izveidots trušu ciematiņš un viņi maskās gatavojušies, sagaidīt apmeklētājus - bet šajā gadā tas nenotika. Vējainā dienā tika nofotogrāfēta meita ar tēvu, kur tēvs spēlēja meitai saksafonu un tas bija tik aizkustinoši. Ir cilvēki, kuriem šai laika ir dzimšanas dienas, vien no tādām ir Keita, kura svinēja savu 19. gadu dzimšanas dienu šaurā ģimenes loka un viņai tika pasniegta torte ar 19 svecītēm. Protams viņa ilgojas pēc tusiņa ar draugiem. Jautrā un dauzonīgā noskaņojumā tika uzņemta fotogrāfija, kur tētis ar mammu bija gāzmaskās un tuvākajās dienās ģimenē parādīsies trešais mazulis.  Ir cilvēki, kas šai laikā ir vientuļi, jo slēdzot robežas cilvēki nepaspēja atgriezties Latvijā, tā sieviete ar kaķi Rūdi , skumji verās logā cerot, ka robežas atvērs un viņa ar meitu varēs atkal būt kopā. Savukārt trīs bērnu māmiņa uz loga palodzes sastādījusi puķes atraiktnītes, kur katrs zieds ir kā maza sejiņa, lai mazākajai meitai būtu , ko vērot pa logu. Šai laikā pašizolācija ir arī pārbaudījums attiecībām, to simbolīzē vīra un sievas fotogrāfija starp vēl nesazaļojušām vīnogu stīgām, viņus, gan šis laiks ir tikai vēl vairāk saliedējis.

Manā fotosērijā ir iemūžināti ne tikai tie, kas šo laiku pavadīja mājās, bet arī tie, kam darbs prasīja pildīt savus pienākumus.

Tā katrs logs (fotogrāfija) izstāsta kādu šī briža stāstu, un šo stāstu ir daudz vairāk kā desmit, tie ir tik daudz cik ir logi. Kopumā ir iemūžināti 85 logu stāsti, 208 cilvēki,19 kaķi, 12 suņi, trusis, balodis, zirgi. Izstādē parādīti 35 no visiem.

Dz. Žvagiņas visas bildes no foto projekta "Jelgavnieki vīrusa laikā" apskatāmas ŠEIT

Izstādes atklāšana 20. jūnijā pulksten 20.00 Jelgavas kultūras namā, pirmā stāva galerijā.

Afisa_Izstade_Pandemijas_laika_NET.jpg

Kultūra iesaka

Kultūra iesaka